Description
DO-IT-YOURSELF
We will guide you through the process if needed. YOU can legally do DIY on the farm.
$4.75/ live pound WHOLE ONLY! If you wish to split, bring a friend. final cost of the meat is approx 12.21/ lb
Pack it your way. Provided is a clean location to do your work, bring your own tent/ canopy, tables, chairs, pails, knives, trash bags, coolers, packing materials, etc. we take care of the unwanted parts of the animal, leave it like you found it, or you will not be allowed back. Water available onsite.
Management NOTE: We supplement less than 10% of diet with organic corn and soy free feed for a few weeks when needed. There’s no substitute for humane. We always do what’s best for the sheep.
We recommend processing in cool months when there is no bugs when possible.
For the celebration of Eid al-Adha, or the Feast of Sacrifice, please reach out by early spring. We try to have a good selection available, but because our weather is unforgiving in winter for lambing, we do not lamb in the harsh winter months at our farm. We do have a couple friend producers where we can get quality lambs born before the deadline age. I need to know before they market their lambs so we get then in time. Our normal lambing season is April and May. We have a special setup for this particular holiday.
$100 per sheep DEPOSIT REQUIRED. We will have sheep weighed for you when you choose.
Reviews
There are no reviews yet.